Superyacht Guide Award
1 Star - Listed with recognised merit
Listed with recognised merit as a structured public yacht database record. Rating is editorial and not a certification.
Last reviewed: May 14, 2026
Superyacht Guide Awards are editorial ratings based on available information and review criteria.
| Builder | Jongert Yachts |
|---|---|
| Type | Sailing |
| Status | Unknown |
| Country | Netherlands |
| Build date | Jan. 1, 2005 |
| Launch date | Jan. 1, 2005 |
| Length | 26.76 m |
|---|---|
| Beam | 6.68 m |
| Draught | 3.10 m |
| Construction | GRP / GRP; Hull: GRP; Superstructure: GRP |
| Range | 0 |
| Fuel capacity | 0 |
| Water capacity | 0 |
| Naval architecture | Doug Peterson |
|---|---|
| Exterior design | Doug Peterson |
| Interior design | Duo-Plan |
| Approximate value | €1,800,000 |
|---|---|
| Estimated annual running cost | €360,000 |