Superyacht Guide Award
2 Stars - Good standard
Bilgin 176-II NB97 is included as a real identified Bilgin Yachts new-build project from the official builder source.
Last reviewed: May 14, 2026
Superyacht Guide Awards are editorial ratings based on available information and review criteria.
Primary image
Bilgin Bilgin 176-II NB97
Credit: Bilgin Yachts
| Builder | Bilgin Yachts |
|---|---|
| Type | Motor yacht / new-build project |
| Status | Unknown |
| Country | Turkey |
| Build date | Jan. 1, 2028 |
| Launch date | Jan. 1, 2028 |
| Length | 53.60 m |
|---|---|
| Beam | 9.25 m |
| Draught | 2.60 m |
| Gross tonnage | 499.00 |
| Max speed | 17.00 kn |
| Guests | 12 |
|---|---|
| Cabins | 7 |
| Crew | 9 |