Superyacht Guide Award
2 Stars - Good standard
Initial Superyacht Guide holding rating pending detailed editor assessment.
Last reviewed: May 14, 2026
Superyacht Guide Awards are editorial ratings based on available information and review criteria.
Primary image
Tankoa Bintador
Credit: Image source: Tankoa official website
| Builder | Tankoa Yachts |
|---|---|
| Type | motor_yacht |
| Status | Unknown |
| Country | Italy |
| Build date | Jan. 1, 2019 |
| Launch date | Jan. 1, 2019 |
| Length | 49.90 m |
|---|---|
| Beam | 9.40 m |
| Draught | 2.21 m |
| Range | of over 5000 nautical miles at 10.5 knots, surrounded only by the whisper of the sea. This is possib |
| Cabins | 0 |
|---|