Project 1012 is the first Feadship to carry full Hybrid Electric Class notation and was built for a repeat Feadship owner who came to the custom project with informed requests based on his long experience of yachting. The exterior styling was designed with very specific owner’s input. At 91.80-metres in length, the crisply chamfered exterior contours combine with a more traditional flared bow to lend the yacht a modern-classic personality. Despite her considerable volume, the interior is designed to offer cosy spaces for family use, superbly crafted and meticulously detailed to create an understated family home.
| Builder | Feadship |
|---|---|
| Type | Motor yacht |
| Status | Unknown |
| Country | Netherlands |
| Build date | June 1, 2024 |
| Launch date | June 1, 2024 |
| IMO | 9961570 |
| Length | 91.80 m |
|---|---|
| Beam | 14.50 m |
| Draught | 3.90 m |
| Gross tonnage | 2979.00 |
| Max speed | 17.50 kn |
| Range | 5500 nm at 12 knots |
| Fuel capacity | 253,800 litres / 67,046 USG |
| Water capacity | 66,400 litres / 17,541 USG |
| Machinery | Main engines: 2 x MTU 16V4000M65L 2560kW at 1800rpm, 2 x |
| Guests | 14 |
|---|---|
| Cabins | 7 |
| Crew | 27 |
| Naval architecture | De Voogt Naval Architects |
|---|---|
| Exterior design | Sinot Yacht Architecture |
| Interior design | Sinot Yacht Architecture & Elsa Urquijo |