Faith is a 79.95-metre gentlemen’s yacht that exemplifies timeless elegance and technical innovation. Designed by RWD with naval architecture by Feadship De Voogt, her sculpted curves and deep blue hull create a striking presence. Equipped with a diesel-electric hybrid propulsion system developed under Feadship’s Advanced Electrical Drive (FAED) programme, Faith offers exceptional efficiency and quiet performance. A contra-rotating thruster system and refined hydrodynamics ensure minimal drag and maximum comfort.
| Builder | Feadship |
|---|---|
| Type | Motor yacht |
| Status | Unknown |
| Country | Netherlands |
| Build date | May 1, 2025 |
| Launch date | May 1, 2025 |
| IMO | 9960007 |
| Length | 79.95 m |
|---|---|
| Beam | 13.60 m |
| Draught | 3.85 m |
| Gross tonnage | 2514.00 |
| Max speed | 16.00 kn |
| Range | 6000 nm at 12 knots |
| Fuel capacity | 232,500 litres / 61,420 USG |
| Water capacity | 51,600 litres / 13,631 USG |
| Machinery | Main engines: 2 x Veth VL-1550i-CR 1920kW at 730rpm |
| Guests | 14 |
|---|---|
| Cabins | 7 |
| Crew | 28 |
| Exterior design | RWD |
|---|---|
| Interior design | RWD, Chahan |