Superyacht Guide Award
2 Stars - Good standard
Koru is recognised by Superyacht Guide as a significant Oceanco yacht based on official Oceanco profile information, design pedigree, scale and editorial assessment.
Last reviewed: May 13, 2026
Superyacht Guide Awards are editorial ratings based on available information and review criteria.
Primary image
Koru by Oceanco
Credit: Oceanco
| Builder | Oceanco |
|---|---|
| Type | Sailing yacht |
| Status | Unknown |
| Country | Netherlands |
| Build date | Jan. 1, 2023 |
| Launch date | Jan. 1, 2023 |
| Flag | Cayman Islands |
| Call sign | ZGQC5 |
| Classification | Lloyd’s Register |
| Length | 125.00 m |
|---|---|
| Beam | 17.20 m |
| Draught | 5.02 m |
| Construction | Steel hull, aluminium superstructure, teak decks |
| Cruise speed | 15.00 kn |
| Machinery | Sail propulsion with auxiliary MTU diesel engines |
| Guests | 18 |
|---|---|
| Cabins | 9 |
| Crew | 40 |
| Naval architecture | Lateral Naval Architects & Dykstra Naval Architects |
|---|---|
| Exterior design | Dykstra Naval Architects |
| Interior design | Tino Zervudachi and Associates in London and Paris |
| Approximate value | €500,000,000 |
|---|---|
| Estimated annual running cost | €100,000,000 |