Superyacht Guide Award
1 Star - Listed with recognised merit
Listed with recognised merit as an official Delta Marine build. Rating is an editorial directory marker only and not a technical certification.
Last reviewed: May 14, 2026
Superyacht Guide Awards are editorial ratings based on available information and review criteria.
Primary image
Life Of Riley, built by Delta Marine.
Credit: Image source: Delta Marine official website.
| Builder | Delta Marine |
|---|---|
| Type | Displacement |
| Status | Unknown |
| Country | United States |
| Build date | Jan. 1, 1989 |
| Launch date | Jan. 1, 1989 |
| Length | 40.34 m |
|---|---|
| Beam | 7.92 m |
| Draught | 2.34 m |
| Construction | Composite |
| Machinery | Twin Caterpillar 3412 624 BHp @ 1800 RPM |