Superyacht Guide Award
1 Star - Listed with recognised merit
Listed with recognised merit as an official Delta Marine build. Rating is an editorial directory marker only and not a technical certification.
Last reviewed: May 14, 2026
Superyacht Guide Awards are editorial ratings based on available information and review criteria.
Primary image
Marama, built by Delta Marine.
Credit: Image source: Delta Marine official website.
| Builder | Delta Marine |
|---|---|
| Type | Expedition |
| Status | Unknown |
| Country | United States |
| Build date | Jan. 1, 2008 |
| Launch date | Jan. 1, 2008 |
| Length | 37.80 m |
|---|---|
| Beam | 8.89 m |
| Draught | 3.15 m |
| Construction | Composite |
| Machinery | 2 x Cat 3412E 650 Bhp @ 1,800 rpm |