In a decade where notions of what constituted ‘large’ in the superyacht world would rapidly shift, Feadship truly threw down the gauntlet with the 87.78-metre Musashi . While her size matters, it was the unprecedented levels of quality that most tested the mettle. To prove Feadship was the best of the best regardless of size required having the striking exterior flow seamlessly into a stunning interior of Japanese design and art deco-style. Perfectly suitable for a yacht named after a legendary samurai warrior.
| Builder | Feadship |
|---|---|
| Type | Motor yacht |
| Status | Unknown |
| Country | Netherlands |
| Build date | Jan. 1, 2012 |
| Launch date | Jan. 1, 2012 |
| IMO | 1010131 |
| MMSI | 319032600 |
| Length | 87.78 m |
|---|---|
| Beam | 13.90 m |
| Draught | 4.10 m |
| Gross tonnage | 2463.00 |
| Max speed | 19.70 kn |
| Range | 6000 nm at 12 knots |
| Fuel capacity | 287,690 litres / 75,999 USG |
| Water capacity | 55,910 litres / 14,769 USG |
| Machinery | Main engines: 2 x MTU 20V 4000 M93L 4300kW at 2100rpm |
| Guests | 18 |
|---|---|
| Cabins | 9 |
| Naval architecture | Feadship De Voogt Naval Architects |
|---|---|
| Exterior design | Studio De Voogt / Sinot Yacht Architecture & Desig |
| Interior design | Sinot Yacht Architecture & Design |