Promise.D is built to Ice Class notation and has full explorer functionality. The yacht joins other famous Feadship explorers such as Promise., Andiamo, Sherpa , and Shinkai . With exterior design by Studio De Voogt and interior designer Bannenberg & Rowell, she is equipped with electric propulsion and azimuthing thrusters for a top speed of 15 knots and a range of 5,000+ nautical miles. She can accommodate twelve guests in six luxurious staterooms.
| Builder | Feadship |
|---|---|
| Type | Motor yacht |
| Status | Unknown |
| Country | Netherlands |
| Build date | June 1, 2024 |
| Launch date | June 1, 2024 |
| IMO | 9935313 |
| MMSI | 319280300 |
| Length | 65.00 m |
|---|---|
| Beam | 12.86 m |
| Draught | 3.60 m |
| Gross tonnage | 1809.00 |
| Max speed | 15.00 kn |
| Range | 4500 nm at 12 knots |
| Fuel capacity | 180,418 litres / 47,661 USG |
| Water capacity | 39,299 litres / 10,381 USG |
| Machinery | Main engines: 2 x Veth 1250i-CR 1250kW at 1000rpm |
| Guests | 12 |
|---|---|
| Cabins | 6 |
| Crew | 23 |
| Naval architecture | De Voogt Naval Architects |
|---|---|
| Exterior design | Studio De Voogt |