Superyacht Guide Award
1 Star - Listed with recognised merit
Listed with recognised merit as an official Delta Marine build. Rating is an editorial directory marker only and not a technical certification.
Last reviewed: May 14, 2026
Superyacht Guide Awards are editorial ratings based on available information and review criteria.
Primary image
Rochade, built by Delta Marine.
Credit: Image source: Delta Marine official website.
| Builder | Delta Marine |
|---|---|
| Type | Semi-Displacement |
| Status | Unknown |
| Country | United States |
| Build date | Jan. 1, 2011 |
| Launch date | Jan. 1, 2011 |
| Length | 47.50 m |
|---|---|
| Beam | 9.00 m |
| Draught | 2.30 m |
| Construction | Composite |
| Machinery | 2 x MTU 16v4000 3,650 Hp @ 2,100 rpm |